Jak zacząć budowę domu?

Podjąłeś decyzję o wybudowaniu wymarzonego domu? W takim razie warto dowiedzieć się, od czego zacząć. Sprawdź, o jakie kwestie formalne należy zadbać i jakie są wszystkie etapy budowy domu. Dzięki temu unikniesz nieprzewidzianych kosztów oraz ewentualnych problemów, które mogłyby opóźnić realizację.

Kwestie formalne przez rozpoczęciem budowy


Jeżeli chcesz wybudować dom, powinieneś posiadać odpowiedni teren, dla którego uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Co w sytuacji, gdy działka go nie posiada? Wtedy niezbędne okaże się złożenie wniosku o wydanie warunków zabudowy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Jeżeli posiadasz działkę, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego, w oparciu o który przeprowadzone zostaną wszelkie prace. Możesz zdecydować się na gotowe rozwiązania albo skorzystać z usług architekta, dzięki czemu dopasujesz projekt w pełni indywidualnie do swoich potrzeb.

Zanim rozpoczniesz budowę domu, powinieneś zadbać o kilka kwestii formalnych. Do tych najważniejszych zaliczamy zgłoszenie budowy lub uzyskanie pozwolenia na budowę. Pierwsza opcja pozwala szybciej rozpocząć prace, ale dedykowana jest wyłącznie inwestorom planującym zbudować wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny, którego obszar oddziaływania mieści się na działce, dla której został zaprojektowany. Pozwolenie na budowę okazuje się niezbędne, gdy budynek nie mieści się w całości na działce albo ma być obiektem jednorodzinnym w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.

Wszystkie etapy budowy domu


Po zgłoszeniu budowy albo uzyskaniu stosowanego pozwolenia można już rozpocząć prace. Należy zlecić je doświadczonej ekipie, która ma na swoim koncie wiele udanych realizacji. Doświadczenie specjalistów, odpowiedni sprzęt oraz wiedza dotycząca wykorzystania poszczególnych materiałów sprawi, że prace przebiegną szybko i bezbłędnie. Przyczyni się to z jednej strony do terminowego zakończenia budowy, a z drugiej do uniknięcia dodatkowych kosztów.

Od jakich etapów należy rozpocząć budowę domu?

  • Pierwszym jest dokonanie szczegółowych pomiarów geodezyjnych, po których przygotowywany jest wykop. Jeszcze wcześniej specjaliści wykonują odpowiednie ogrodzenie budowlane działki.
  • Drugi etap budowy domu to szalowanie ław fundamentowych oraz wylanie chudego betonu. Po przeprowadzeniu tych prac, specjaliści zajmują się izolacją pionową i poziomą fundamentów, co z jednej strony zapewni ochronę przed zawilgoceniem ścian fundamentowych i piwnicy, a z drugiej zabezpieczy przed podciąganiem wody z gruntu w górę.
  • Na trzecim etapie dochodzi do wymurowania poziomu zerowego, a następnie ścian parteru oraz działowych. Specjaliści zadbają również o instalację kanalizacyjną oraz wykonanie odpowiedniej izolacji do wysokości zerowej.
  • Po wymurowaniu ścian parterowych możliwe jest przystąpienie do zbrojenia i szalowania stropu. Następnie zalewane i murowane są ściany koronkowe, na których ustawiona zostaje drewniana konstrukcja (pokryta deskami zabezpieczonymi papą).

Przeprowadzenie powyższych prac to absolutny fundament budowy trwałego i funkcjonalnego domu. W przypadku budynków o powierzchni 150 m2 czas budowy (po wykonaniu podłogi) wynosi około 3 miesięcy (w zależności od warunków atmosferycznych). W zakres kolejnych zadań specjalistów wchodzą między innymi wykonanie pokrycia dachowego, zamknięcie bryły domu, wstawienie okien i drzwi, ocieplenie zewnętrzne oraz prace wykończeniowe. Rodzaj przeprowadzonych działań uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy dom ma zostać wybudowany w stanie surowym, czy pod klucz.

Jeżeli chcesz powierzyć prace specjalistom z wieloletnim doświadczeniem, zapraszamy do kontaktu. Zrealizujemy budowę domu terminowo i zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie na każdym etapie. Tylko kilka kroków dzieli Cię od spełnienia marzenia o własnych „czterech kątach”!